ogrodzenie z Winylu

Balustrady z PCV z Wronek

Zielone ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast jak je posadzić a także pielęgnować?

Żyjące płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A jak je usadowić w gruncie oraz pielęgnować?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Ozdabia botanik, osłania nas przed ulicznym gwarem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem przechodniów. Wytwarza przyjemny cień, zapewnia kryjówkę ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego instalacją musimy zdecydować, jaką funkcję ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować płot, bądź pomóc w rozdziale ogrodu na mniejsze części oraz stworzeniu nastrojowych zaułków? Winniśmy również zadecydować, jaką płot będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór gatunku rośliny albo krzewu.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drewek i krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie gdy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej skutecznie maskują nas przed wzrokiem wścibskich.

Panuje opinia, że najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” tudzież „Spiralis”, które bez obcinania utrzymują wąski kształt. Jak uzyskają pożądaną wielkość wycinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki żądają regularnego strzyżenia.

Na zielone sztacheta plastikowe selekcjonujemy iglaki odporne na ziąb. Wrażliwe tuje wschodnie oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Przywarą takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich systematycznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają uniesione pędy a także poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najlepiej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki oraz graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, z tego powodu pozyskane z nich zielone ogrodzenia, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez parkan nie przedostanie się ani człek, ani zwierzak.

Zależnie od siły przyrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o odmiennej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za szkielet rabat oraz ścieżek, izolują od siebie różne części skweru. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najakuratniej, kiedy je regularnie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe wymiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, możemy otrzymać dość duże zielone ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają separować ogród od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi ogrodu, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez strzyżenia rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo rozwiązanie zdaje prawidłowo egzamin również w wypadku krzewów fantastycznie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Wprawdzie te gatunki można też strzyc, jednak wtedy o wiele lepiej kwitną.

Na zielone płoty zalecane są również krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na płoty najodpowiedniej sprawdza się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Aczkolwiek i one po ostrych zimach bywają nieraz oszpecone przez zbrązowiałe listki. Na zachodzie Europy lubiane są zielone sztachety Winylowe z laurowiśni czy też zimozielonych rodzajów berberysów. Na nieszczęście , w naszych warunkach klimatycznych ich listowie często brązowieją z powodu mrozów. Tym samym, o ile już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on mały (do 60-80cm), ażeby wolno go było okryć na zimę agrowłókniną oraz swobodnie wyciągnąć spierzchnięte części.

Jeśli chcemy otrzymać wyjątkowo dekoracyjny parkan, należałoby posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy zakładamy zielony płot z gatunków zrzucających liście na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. z iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztachety z PCV strzyżone z fantazją- z krętą linką „dachu” lub wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednakże poświecić dużo czasu.

Advertisements

Single Post Navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: